| Brand | KEMET |
| Part Number | R60ER5100AA40J |
| Capacitance | 10 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R60ER5100AA40J |
| Capacitance | 10 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 63 V ac, 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±5% |
| Series | R60 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 12 MΩ |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.01 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 32 x 9 x 17 mm |

Have a requirement?
Chat with us