| Brand | KEMET |
| Part Number | R60II3470AA30J |
| Capacitance | 470 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R60II3470AA30J |
| Capacitance | 470 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | R60 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 15 mm |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dimensions | 6 x 12 x 18 mm |

Have a requirement?
Chat with us