| Brand | KEMET |
| Part Number | R60PR36805040K |
| Capacitance | 680 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 220 V ac, 630 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R60PR36805040K |
| Capacitance | 680 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 220 V ac, 630 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | R60 |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Lead Pitch | 27.5 mm |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |
| Dielectric | Metallized Polyester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.01 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 32 x 11 x 20 mm |

Have a requirement?
Chat with us