| Brand | KEMET |
| Part Number | R60QF12205001K |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 1 k V dc, 250 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R60QF12205001K |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 1 k V dc, 250 V ac |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | R60 |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 30 GΩ |
| Dielectric | Metallized Polyester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 1 %, 1.5 % |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 13 x 4 x 9 mm |

Have a requirement?
Chat with us