| Brand | KEMET |
| Part Number | R82DC3150DQ60K |
| Capacitance | 150 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R82DC3150DQ60K |
| Capacitance | 150 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | R82 |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Insulation Resistance | 30000 mΩ |
| Dielectric | PET |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.012 |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 7.2 x 2.5 x 6.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us