| Brand | KEMET |
| Part Number | R82DC3330AA60J |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R82DC3330AA60J |
| Capacitance | 0.33 µF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 40 V ac, 63 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±5% |
| Series | R82 |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Depth | 3.5 mm |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 15 GΩ |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 1.2 % @ 10 kHz |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 7.2 x 3.5 x 7.5 mm |

Have a requirement?
Chat with us