| Brand | KEMET |
| Part Number | R82IC3100Z355K |
| Capacitance | 100 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | KEMET |
| Part Number | R82IC3100Z355K |
| Capacitance | 100 nF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage | 160 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material Family | Polyester Film |
| Series | R82 |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Automotive Standard | AEC-Q200 |
| Insulation Resistance | 30 GΩ |
| Dielectric | Metallized Polyester |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Dissipation Factor | 0.8 %, 1.2 %, 2.5 % |
| Capacitor Family | Film |
| Dimensions | 7.2 x 5 x 10 mm |

Have a requirement?
Chat with us