| Power Consumption | 600 W |
| No Load Speed | 1400 rpm |
| Voltage | 600W |
| Color | Multi |
| Application | Suitable for all DIY drilling tasks in various materials such as plastic,wood, metal and masonryReversing brush system delivers good screwdriving performanceAdjustable variable speed makes the drill very suitable for use, metal and masonry,Reversing brush system delivers good screwdriving performance,Adjustable variable speed makes the drill very suitable for useMore |
| Reverse Rotation (Y/N) | Yes |
| Power Consumption | 600 W |
| No Load Speed | 1400 rpm |
| Voltage | 600W |
| Color | Multi |
| Application | Suitable for all DIY drilling tasks in various materials such as plastic,wood, metal and masonryReversing brush system delivers good screwdriving performanceAdjustable variable speed makes the drill very suitable for use, Suitable for all DIY drilling tasks in various materials such as plastic,wood, metal and masonry,Reversing brush system delivers good screwdriving performance,Adjustable variable speed makes the drill very suitable for use |
| Reverse Rotation (Y/N) | Yes |
| Weight | 1.00000000 |
| Material Type | Sturdy Aluminum |
| Item Weight | 2.1 Kg |
| Handle Type | Comfortable side handle |
| Drilling Capacity | Drilling Capacity in Aluminium: 13 mmDrilling Capacity in Wood: 25 mmDrilling Capacity in Steel: 10 mm |
| Model | SPD10 |
| Net Weight | 2.1 Kg |
| Package Quantity | 1 |
| Number of Items in Pack | 1 |

Have a requirement?
Chat with us