| Operating weight | 10000 kg |
| Brand | L&T |
| Model | 990HF |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1730 mm |
| Engine Power | 76 hp |














| Operating weight | 10000 kg |
| Brand | L&T |
| Model | 990HF |
| Roller Type | Double Drum Roller |
| Drum width | 1730 mm |
| Engine Power | 76 hp |
| Amplitude Setting | 1/0.4 mm |
| Centrifugal Force | 78/77 kN |
| Max Travel Speed | 12 km/h |
| Vibration Frequency | 35/60 Hz |
| Max Working Speed | 6 km/h |
| Wheel Base | 3400 mm |
| Engine Coolant Capacity | 18 L |
| Engine Crank Case | 9.5 L |
| Hydraulic Tank Capacity | 90 L |
| Drum Oscillation angle | ±10° |
| Turning Radius | 3.6 m |
| Battery | 754 CCA as per JIS (Max 900) |
| Alternator output | 65 A |
| Engine Type | 4 Stroke Inline Turbocharged Intercooled |
| Engine make | Ashok Leyland |
| Rear Axle Load | 5000 kg |
| Front Axle Load | 5000 kg |
| Max torque | 350 Nm |
| No of Cylinders | 4 |
| Static Linear Load | 28.9/28.9 kg/cm |
| Steering Angle | ±37° |
| Fuel Tank Capacity | 140 L |
| Engine Model | H4CTIC3N- BSIII |
| Overall machine width | 2000 mm |
| Overall machine length | 4620 mm |
| Drum Shell Thickness | 19 mm |
| Ground Clearance | 380 mm |
| Drum Diameter | 1220 mm |
| Overall machine height | 3250 mm |




Have a requirement?
Chat with us