| Brand | Lattice Semiconductor |
| Part Number | ICE40HX8K-CB132 |
| Number of Registers | 7680 |
| Family Name | iCE40 HX |
| Number of Logic Cells | 7680 |
| Number of Logic Units | 960 |













| Brand | Lattice Semiconductor |
| Part Number | ICE40HX8K-CB132 |
| Number of Registers | 7680 |
| Family Name | iCE40 HX |
| Number of Logic Cells | 7680 |
| Number of Logic Units | 960 |
| Number of RAM Bits | 128 kbit |
| Package Type | csBGA |
| Dimensions | 8 x 8 x 1.1 mm |
| Pin Count | 132 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.26 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.14 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Mounting Type | Surface Mount |

Have a requirement?
Chat with us