| Brand | Lattice Semiconductor |
| Part Number | LFE3-17EA-6FTN256C |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | ECP3 |
| Number of Logic Cells | 17000 |
| Number of Logic Units | 17000 |













| Brand | Lattice Semiconductor |
| Part Number | LFE3-17EA-6FTN256C |
| Dedicated DSP | Yes |
| Family Name | ECP3 |
| Number of Logic Cells | 17000 |
| Number of Logic Units | 17000 |
| Number of RAM Bits | 700 kbit |
| Package Type | FTBGA |
| Dimensions | 17 x 17 x 1.25 mm |
| Pin Count | 256 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.26 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.14 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Multipliers | 24 (18 x 18) |

Have a requirement?
Chat with us