




| Model Number | KS-Q18FNXD1 |
| Brand | LG |
| Coil Material | Copper |
| Type | Split |
| Star Rating | 2019 |
| Capacity | 1.5 Ton |













| Model Number | KS-Q18FNXD1 |
| Brand | LG |
| Coil Material | Copper |
| Type | Split |
| Star Rating | 2019 |
| Capacity | 1.5 Ton |
| In The Box | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Installation Plate, Installation Tape, Remote, User Manuals, Warranty Card, 2 Batteries, Inter Connecting Wire |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Color | Floral White |
| Series | Floral |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Refrigerant | R32 |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.2 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 32.5 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1740 W |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Warranty | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor (with Gas Charging) from LG. |
| Covered in Warranty | Compressor is Covered in Warranty |
| Not Covered in Warranty | Condenser Coil, Evaporator Coil, Capillary, Suction Line, Electronics Parts |
| Warranty Service Type | Technician Visit |





Have a requirement?
Chat with us