| Max Lifting Capacity | 100 ton at 2.7 m radius |
| Boom Length | 52 m |
| Max Height | 84 m |
| Crane Type | Mobile Crane |
| Brand | Liebherr |
| Model | LTM 1100-5.2 |













| Max Lifting Capacity | 100 ton at 2.7 m radius |
| Boom Length | 52 m |
| Max Height | 84 m |
| Crane Type | Mobile Crane |
| Brand | Liebherr |
| Model | LTM 1100-5.2 |
| Max Travel Speed | 85 km/hr |
| Total ballast | 35 t |
| Max. radius | 66 m |
| Telescopic boom from | 11.50 m |
| Drive/Steering option | 10 x 8 x 10 |
| Crane engine/make | Liebherr |
| Crane engine | 4-Zylinder-Diesel |
| Crane engine/power | 129 kW |
| Lattice jib from | 10.8 m |
| Lattice jib up to | 33 m |
| Drive engine/make | Liebherr |
| Drive engine | 6-Zylinder-Diesel |
| Drive engine/power | 370 kW |
| Number of axles | 5 |
| Drive/Steering standard | 10 x 6 x 10 |





Have a requirement?
Chat with us