| Max Lifting Capacity | 8000 kg |
| Max Height | 30.2 m |
| Crane Type | Mobile Construction Crane |
| Brand | Liebherr |
| Model | MK 88-4.1 |
| Max Travel Speed | 80 km/hr |













| Max Lifting Capacity | 8000 kg |
| Max Height | 30.2 m |
| Crane Type | Mobile Construction Crane |
| Brand | Liebherr |
| Model | MK 88-4.1 |
| Max Travel Speed | 80 km/hr |
| Max. radius | 45 m |
| Standard | EN 14439 |
| Lines | 2 |
| Luffed jib position | 15 / 30 / 45 ° |
| Hoist gear | 24 kW FU |
| Slewing gear | 5,0 kW FU |
| Trolley travel gear | 4,0 kW FU / 5,5 kW FU |
| Max. hook height at luffed position | 59.10 m |
| Travel motor | 6-Zylinder-Diesel |
| Travel motor/Make | Liebherr |
| Drive unit/Steering | 8x6x8 |
| Operating weight | 48 t |
| Additional ballast | 2 t |
| Slewing radius | 3.55 m |
| Lifting capacity at max.radius | 2,200 kg |
| Number of axles | 4 |





Have a requirement?
Chat with us