

| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT1994CDD#PBF |
| Maximum Input Offset Voltage | ±3 mV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DFN |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT1994CDD#PBF |
| Maximum Input Offset Voltage | ±3 mV |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DFN |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 3.5 x 2.38 x 0.75 mm |
| Maximum Input Resistance | .0045 MΩ |
| Maximum Supply Current | 20.5 mA |
| Maximum Voltage Gain | 100 dB |
| Minimum CMRR | 55 dB |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Typical Gain Bandwidth Product | 70 MHz |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |


Have a requirement?
Chat with us