| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT3757EMSE#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller, Inverting |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT3757EMSE#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller, Inverting |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Maximum Switching Frequency | 1000 kHz |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Output Voltage | 24 V |
| Minimum Input Voltage | 2.9 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | MSOP |


Have a requirement?
Chat with us