| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT3758IMSE#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller, Inverting, SEPIC Controller |
| Maximum Input Voltage | 100 V |
| Maximum Switching Frequency | 1 MHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LT3758IMSE#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller, Inverting, SEPIC Controller |
| Maximum Input Voltage | 100 V |
| Maximum Switching Frequency | 1 MHz |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Maximum Output Current | 12 µA |
| Maximum Output Voltage | 96 V |
| Minimum Input Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 1.569 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | MSOP |

Have a requirement?
Chat with us