

| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1098CN8#PBF |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8-bit |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1098CN8#PBF |
| Signal Type | Differential, Single Ended |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 8 |
| Resolution | 8-bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 10.16 x 6.48 x 3.3 mm |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of ADCs | 2 |
| Number of Input Channels | 2 |
| Package Type | PDIP |
| Sampling Rate | 33 ksps |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |


Have a requirement?
Chat with us