| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1149CS#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller, Synchronous |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1149CS#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller, Synchronous |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Maximum Switching Frequency | 250 kHz |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Dimensions | 10.008 x 3.988 x 1.5 mm |
| Maximum Output Current | 50 mA |
| Maximum Output Voltage | 5.2 V |
| Minimum Input Voltage | -15 V |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Minimum Output Voltage | 4.9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |

Have a requirement?
Chat with us