| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1257IS8#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1257IS8#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 6 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Architecture | Resistor String |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 4.75 to 15.75 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | SOIC |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 5.004 x 3.988 x 1.498 mm |
| Full Scale Error | ±0.5 LSB |


Have a requirement?
Chat with us