| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1452CN8#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1452CN8#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 14 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V, 5 V |
| Voltage Reference | External |
| Package Type | PDIP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 10.16 x 6.48 x 3.3 mm |


Have a requirement?
Chat with us