| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1590CS#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1590CS#PBF |
| Resolution | 12 bit |
| Pin Count | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Maximum Settling Time | 0.8 µs |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Architecture | R-2R |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Package Type | SOIC |
| Digital Interface Type | Serial |
| Dimensions | 10.008 x 3.988 x 1.498 mm |
| Full Scale Error | ±1 LSB |

Have a requirement?
Chat with us