| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1625IS#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Switching Frequency | 165 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1625IS#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Switching Frequency | 165 kHz |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 4.978 x 3.988 x 1.478 mm |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Output Voltage | 5.1 V |
| Minimum Input Voltage | 3.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 1.178 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |

Have a requirement?
Chat with us