| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1662IMS8#PBF |
| Resolution | 10 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1662IMS8#PBF |
| Resolution | 10 bit |
| Pin Count | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Settling Time | 0.75 ns |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 2.7 → 5.5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Package Type | MSOP |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |


Have a requirement?
Chat with us