| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1771IS8#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 20 V |
| Pin Count | 8 |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1771IS8#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 20 V |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 5.004 x 3.988 x 1.498 mm |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Maximum Output Voltage | 18 V |
| Minimum Input Voltage | 2.8 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |


Have a requirement?
Chat with us