| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1923EGN#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Switching Frequency | 260 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC1923EGN#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Switching Frequency | 260 kHz |
| Pin Count | 28 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 9.982 x 3.988 x 1.498 mm |
| Maximum Output Current | 12 µA |
| Maximum Output Voltage | 2.55 V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 2.45 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SSOP |


Have a requirement?
Chat with us