| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3780EG#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3780EG#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Buck Controller |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Maximum Switching Frequency | 400 kHz |
| Pin Count | 24 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Dimensions | 8.5 x 5.6 x 1.95 mm |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Voltage | 30 V |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 0.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SSOP |

Have a requirement?
Chat with us