| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3803ES6#TRMPBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 72 V |
| Maximum Switching Frequency | 200 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3803ES6#TRMPBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Boost Controller, Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 72 V |
| Maximum Switching Frequency | 200 kHz |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 2.9 x 1.75 x 0.9 mm |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Output Voltage | 5 V |
| Minimum Input Voltage | 36 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | TSOT-23 |

Have a requirement?
Chat with us