| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3805IMSE-5#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 8.8 V |
| Maximum Switching Frequency | 700 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3805IMSE-5#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Flyback Controller |
| Maximum Input Voltage | 8.8 V |
| Maximum Switching Frequency | 700 kHz |
| Pin Count | 10 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Maximum Output Current | 10 µA |
| Minimum Input Voltage | 4.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | MSOP |

Have a requirement?
Chat with us