| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3891EUDC#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Maximum Switching Frequency | 900 kHz |
| Brand | Linear Technology |
| Part Number | LTC3891EUDC#PBF |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | Step Down |
| Maximum Input Voltage | 60 V |
| Maximum Switching Frequency | 900 kHz |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Dimensions | 3 x 4 x 0.7 mm |
| Maximum Output Voltage | 24 V |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 0.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | QFN |

Have a requirement?
Chat with us