| Brand | Littelfuse |
| Part Number | 2N6075BG |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-225 |
| Pin Count | 3 |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | 2N6075BG |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-225 |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 4 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600 V |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.01 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Surge Current Rating | 30 A |
| Dimensions | 7.74 x 2.66 x 11.04 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 5 mA |
| Maximum Holding Current | 15 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 2 V |

Have a requirement?
Chat with us