| Brand | Littelfuse |
| Part Number | BTA12-800BW3G |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220 |
| Pin Count | 3 |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | BTA12-800BW3G |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220 |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 12 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 800 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 800 V |
| Surge Current Rating | 105 A |
| Dimensions | 10.28 x 4.82 x 15.75 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 50 mA |
| Maximum Holding Current | 50 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.55 V |

Have a requirement?
Chat with us