| Brand | Littelfuse |
| Part Number | L401E3 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-92 |
| Pin Count | 3 |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | L401E3 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-92 |
| Pin Count | 3 |
| Rated Average On-State Current | 1 A |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.1 mA |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 400 V |
| Surge Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 4.73 x 3.68 x 4.98 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 3 mA |
| Maximum Holding Current | 5 mA |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Peak On-State Voltage | 1.6 V |

Have a requirement?
Chat with us