

| Brand | Littelfuse |
| Part Number | MCR708AT4G |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 18 V |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | MCR708AT4G |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 18 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.38 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 300 µA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1 V |
| Maximum Holding Current | 10 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 2.2 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Surge Current Rating | 35 A |


Have a requirement?
Chat with us