

| Brand | Littelfuse |
| Part Number | MCR72-3G |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Rated Average On-State Current | 8 A |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | MCR72-3G |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | TO-220AB |
| Rated Average On-State Current | 8 A |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 100 V |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 100 V |
| Dimensions | 10.53 x 4.83 x 15.75 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 200 mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5 V |
| Maximum Holding Current | 6 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 2 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 500 µA |
| Surge Current Rating | 100 A |


Have a requirement?
Chat with us