

| Brand | Littelfuse |
| Part Number | S6010DS2TP |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | S6010DS2TP |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Rated Average On-State Current | 10 A |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600 V |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.41 mm |
| Maximum Gate Trigger Current | 200 µA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 0.8 V |
| Maximum Holding Current | 6 mA |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Peak On-State Voltage | 1.6 V |
| Thyristor Type | SCR |
| Pin Count | 3 |
| Repetitive Peak Off-State Current | 250 µA |
| Surge Current Rating | 100 A |
| Off-State Voltage | 600 V |


Have a requirement?
Chat with us