| Brand | Littelfuse |
| Part Number | ZEN056V230A16LS |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 2 mm |
| Brand | Littelfuse |
| Part Number | ZEN056V230A16LS |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 4.15 x 4.15 x 2 mm |
| Diode Configuration | Single |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Nominal Zener Voltage | 5.6 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 3 |
| Power Dissipation | 1 W |
| Test Current | 5A |
| Zener Type | Polymer Protected |

Have a requirement?
Chat with us