| Brand | Macronix |
| Part Number | MX25L1606EM2I-12G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 16 M, 8 M |
| Memory Size | 16 Mbit |
| Brand | Macronix |
| Part Number | MX25L1606EM2I-12G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Words | 16 M, 8 M |
| Memory Size | 16 Mbit |
| Cell Type | NOR |
| Dimensions | 5.33 x 5.38 x 1.91 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Bits per Word | 1 bit, 2 bit |
| Organisation | 16 M x 1 bit, 8 M x 2 bit |
| Package Type | SOP |
| Pin Count | 8 |


Have a requirement?
Chat with us