| Emission Compliances | BS6 |
| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 13100 kg |
| Engine Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Number of Tyres | 6 |
| Variant | HSD |
| Body Size (L x W x H) | 5185 mm X 2135 mm X 1900 mm. Also available in 4270 mm length option. |













| Emission Compliances | BS6 |
| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 13100 kg |
| Engine Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Number of Tyres | 6 |
| Variant | HSD |
| Body Size (L x W x H) | 5185 mm X 2135 mm X 1900 mm. Also available in 4270 mm length option. |
| Wheelbase | 4100 mm, 3450 mm |
| Fuel Tank Capacity | 190 (160 litre Optional) |
| Maximum Torque | 525 Nm @ 1250 - 1800 r/min (with multi-mode) |
| Mileage | 6.5 kmpl |
| Payload Capacity | 7348 KG |
| Gear Box | 6 Forward + 1 Reverse |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Cabin Type | Day Cabin |
| Steering | Power Steering |




Have a requirement?
Chat with us