| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 16140 kg |
| Engine Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Number of Tyres | 6 |
| Variant | HSD,CBC |
| Body Size (L x W x H) | 5798 mm X 2288 mm X 1980 mm. Also available in 6098 mm, 6711 mm and 7315 mm length options and 2374 mm, width.More |
| Wheelbase | 4500 mm, 4900 mm, 5300 mm, 5450 mm |













| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 16140 kg |
| Engine Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Number of Tyres | 6 |
| Variant | HSD,CBC |
| Body Size (L x W x H) | 5798 mm X 2288 mm X 1980 mm. Also available in 6098 mm, 6711 mm and 7315 mm length options and 2374 mm, width. |
| Wheelbase | 4500 mm, 4900 mm, 5300 mm, 5450 mm |
| Fuel Tank Capacity | 190 (235 litre, 330 litre Optional) |
| No Of Cylinders | 4 |
| Maximum Torque | 525 Nm @ 1250 – 1800 r/min |
| Emission Compliances | BS6 |
| Gear Box | 6 Forward + 1 Reverse |
| Mileage | 6 kmpl |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |




Have a requirement?
Chat with us