| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 17000 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Wheelbase | 5450 mm |
| Variant | CBC |
| Payload | 10341 (11.4) KG |
| Mileage | 6kmpl |













| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 17000 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Wheelbase | 5450 mm |
| Variant | CBC |
| Payload | 10341 (11.4) KG |
| Mileage | 6kmpl |
| Max. Torque | 525 Nm @ 1250 – 1800 r/min (with multi-mode) |
| Max. Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Gear Box | 6-Speed |
| Fuel Tank Capacity (litre) | 190 (235 litre, 330 litre Optional) |
| Engine Cylinder | 4 |
| Engine | mDi Tech,with EGR+SCR Technology |
| Emission Compliances | BS6 |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |





Have a requirement?
Chat with us