| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 17000 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Max. Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Variant | HSD |
| Max. Torque | 525 Nm @ 1250 – 1800 r/min |
| Wheelbase | 5450 mm |













| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 17000 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Max. Power | 103 kW @ 2400 r/min |
| Variant | HSD |
| Max. Torque | 525 Nm @ 1250 – 1800 r/min |
| Wheelbase | 5450 mm |
| Internal loadbody Size | Length x Width x Height - 7315 mm x 2288 mm X 1980 mm. Also available in 2374 mm width option. |
| Fuel Tank Capacity (litre) | 190 (235 litre, 330 litre Optional) |
| Engine Cylinder | 4 |
| Gear Box | 6 Forward + 1 Reverse |
| Emission Compliances | BS6 |
| Mileage | 6 kmpl |
| Payload | 10341 (11.4) KG |
| Chassis Type | Chassis with Cabin |
| Cabin Type | Day and Sleeper Cabin |




Have a requirement?
Chat with us