| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 6950 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Truck Type | Tipper |
| Wheelbase | 2770 mm |
| Variant | Fully Built Tipper |
| Max. Torque | 375 Nm @ 1300-2000 rpm |













| GVW ( Gross Vehicle Weight) | 6950 kg |
| Number of Tyres | 6 |
| Truck Type | Tipper |
| Wheelbase | 2770 mm |
| Variant | Fully Built Tipper |
| Max. Torque | 375 Nm @ 1300-2000 rpm |
| Max. Power | 91.5 kW @ 2500 rpm |
| Internal loadbody Size | 3375 x 1870 x 450 mm |
| Gear Box | 5 Speed |
| Fuel Tank Capacity (litre) | 75 litre |
| Engine Cylinder | 4 |
| Engine | mDI Tech,3.5 L |
| Emission Compliances | BS6 |





Have a requirement?
Chat with us