| Payload | 600 kg, 700 kg |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Mahindra |
| Vehicle Model | Jeeto |
| Max. Power | 11 hp@3000 rpm, 16 hp@3600 rpm |
| Load Body Dimension | 5.3 x 4.6 feet (S), 5.8 x 4.6 feet (L), 6.3 x 4.6 feet (X) |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Mahindra |
| Vehicle Model | Jeeto |
| Max. Power | 11 hp@3000 rpm, 16 hp@3600 rpm |
| Clutch | Single plate dry clutch |
| Emission Norm Compliance | BSIV |
| Engine | Water Cooled |
| Engine Cylinders | 1 |
| Engine Displacement | 625 cc |
| Fuel Tank Capacity | 10.5 Litres |
| Gearbox | Synchromesh |
| Service Interval | 10000 km |
| Torque (Max.) | 38 Nm@1100-2000 rpm |
| Transmission | 4 speed manual (4F+1R) |
| Payload | 600 kg, 700 kg |
| Load Body Dimension | 5.3 x 4.6 feet (S), 5.8 x 4.6 feet (L), 6.3 x 4.6 feet (X) |
| Anti-Roll Bar | No |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Front Suspension | Mc Pherson Strut |
| GVW | 1285 kg-1420 kg for different variants |
| Overall Height | 1750 mm |
| Overall Length | 3281 mm (S), 3431 mm (L), 3581 mm (X) |
| Overall Width | 1485 mm |
| Rear suspension | Semi-Trailing Arm |
| Seating Capacity | D+1 |
| Tyres | 145/80 R12 LT 8PR |
| Vehicle Configuration | Cabin with Fixed Side Deck Body |
| Wheelbase | 2250 mm (S), 2375 mm (L), 2500 mm (X) |
| Warranty | 2 years / 40000 km |
| Air Conditioner (A/C) | No |
| Driver Seat Type | Standard seat |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Steering Adjustment | Tiltable |
| Steering Type | Mechanical type |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Front: Hydraulic Disc / Rear: Hydraulic Drum |
| Tubeless Tyres | No |



Have a requirement?
Chat with us