| Gross Vehicle Weight | 6255 kg |
| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Mahindra |
| Model Name/Number | Loadking Optimo LD 4 tyre |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on driveline, 1 Year / 1 lakh km on vehicle |
| Max. Power | 70 hp@3200 rpm |













| Fuel Type | Diesel |
| Brand | Mahindra |
| Model Name/Number | Loadking Optimo LD 4 tyre |
| Warranty | 3 years / 3 lakh km on driveline, 1 Year / 1 lakh km on vehicle |
| Max. Power | 70 hp@3200 rpm |
| Max. Torque | 200 Nm@1400-2200 rpm |
| Clutch | 240 mm dia |
| Emission Norms Compliance | BSIV |
| Engine | 2.5 Lit MDI CRDe, Fuel Smart Technology |
| Fuel Injection System | Common Rail |
| Fuel Tank Capacity | 60 Litres |
| Gearbox | BD 30 |
| Max Speed | 80 kmph |
| Transmission | 5 speed manual (5F+1R) |
| Gross Vehicle Weight | 6255 kg |
| Load Body Options | High Side Deck, Drop Side Deck |
| Axle Configuration | 4 x 2 |
| Cabin Type | Day cab |
| Engine Cylinders | 4 |
| Front Suspension | Semi elliptical leaf springs |
| Gradeability | 22% |
| Kerb Weight | 1980 Kg (CBC) |
| Loading Span | 10.2 ft, 14 ft |
| Overall Length | 4840 mm (2500 wb), 5970 mm (3320 wb) |
| Rear Suspension | Semi elliptical leaf springs |
| Turning Circle Diameter | 11.9 m (2500 wb), 14.6 m (3320 wb) |
| Tyres | 8.25x16-16 PR, 4+1 tyres |
| Vehicle Configuration | Cabin and chassis, Cabin with load body options |
| Wheelbase | 2500 mm, 3320 mm |
| Air Conditioning | No |
| Automatic Transmission | No |
| Bottle Holder | Yes |
| Cruise Control | No |
| Driver Seat Type | 2 way adjustable |
| Engine Displacement | 2500 cc |
| Mobile Charging Point | Yes |
| Music System | No |
| Openable Quarter Ventilation Glass | No |
| Power Windows | No |
| Steering Adjustment | Tilt and telescopic |
| Steering Type | Power Steering |
| Differential Lock | No |
| Fog Light | No |
| Seat Belts | Yes |
| Service Brakes | Hydraulic brakes |
| Tubeless Tyres | No |

Have a requirement?
Chat with us