| Number of Items in Pack | 1 |
| Disc Diameter | 110 mm (4 inch) |
| Application | Used for cutting most types of flat stone and marble. Uses a diamond carbide blade that grinds rather than saws the tile for a clean cut while being cooled with water Wet/dry blades allow dry cutting and are usually smaller.More |
| Product Dimensions (LxBxH) | 27.4 x 22.6 x 18.2 Cm |
| No Load Speed | 13000 RPM |
| Max. Cut Depth | 32 mm |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Disc Diameter | 110 mm (4 inch) |
| Application | Used for cutting most types of flat stone and marble. Uses a diamond carbide blade that grinds rather than saws the tile for a clean cut while being cooled with water Wet/dry blades allow dry cutting and are usually smaller. |
| Product Dimensions (LxBxH) | 27.4 x 22.6 x 18.2 Cm |
| No Load Speed | 13000 RPM |
| Max. Cut Depth | 32 mm |
| Item Weight | 2.9 Kg |
| Contents In The Box | 1 pc Main Unit (without Wheel) Wrench Pipe |
| Package Quantity | 1 |
| Model | 4100NH3 |
| Power Consumption | 1200 W |

Have a requirement?
Chat with us