| Chuck Capacity | 24 mm |
| Drill Capacity | In Steel : 13 mm In Concrete : 24 mm In Wood : 32 mm |
| Material Type | Plastic & Metal |
| Impact Energy | 2.7 J |
| No Load Speed | 1100 RPM |
| Model | HR2470 |
| Chuck Capacity | 24 mm |
| Drill Capacity | In Steel : 13 mm In Concrete : 24 mm In Wood : 32 mm |
| Material Type | Plastic & Metal |
| Impact Energy | 2.7 J |
| No Load Speed | 1100 RPM |
| Model | HR2470 |
| Contents In The Box | Main Unit Side Grip Depth Gauge |
| Product Dimensions (LxBxH) | 370 x 84 x 214 mm |
| Application | The simultaneous hammering and rotating allows users to drill into masonry or concrete about three to four times faster than with an ordinary electric drill. Professionals use this tool to break down walls when performing a demolition Can be used while fitting a new window on a concrete wall, for a clean job When the rotary hammer is set to the drilling only setting, it can bore holes into woods |
| Max. Impact Rate | 4050 bpm |
| Power Consumption | 780 W |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Item Weight | 2.9 kg |

Have a requirement?
Chat with us