| Model | HR2810 |
| Product Dimensions (LxBxH) | 314 x 89 x 225 mm |
| Max. Impact Rate | 4500 bpm |
| Material Type | Plastic & Metal |
| Impact Energy | 2.9 J |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Model | HR2810 |
| Product Dimensions (LxBxH) | 314 x 89 x 225 mm |
| Max. Impact Rate | 4500 bpm |
| Material Type | Plastic & Metal |
| Impact Energy | 2.9 J |
| Number of Items in Pack | 1 |
| Contents In The Box | Main Unit Side Grip Depth Gauge |
| Power Consumption | 800 W |
| Item Weight | 3.4 kg |
| No Load Speed | 1100 RPM |
| Application | The simultaneous hammering and rotating allows users to drill into masonry or concrete about three to four times faster than with an ordinary electric drill. Professionals use this tool to break down walls when performing a demolition Can be used while fitting a new window on a concrete wall, for a clean job When the rotary hammer is set to the drilling only setting, it can bore holes into woods |
| Drill Capacity | In Steel : 13 mm In Concrete : 28 mm In Wood : 32 mm |

Have a requirement?
Chat with us