| Brand | Maxim |
| Part Number | DS32KHZSN# |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Frequency Ageing | ±1 ppm/yr |
| Brand | Maxim |
| Part Number | DS32KHZSN# |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Frequency Ageing | ±1 ppm/yr |
| Frequency Stability | ±7.5 ppm |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 10.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Symmetry | 0.55 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Output Frequency | 32.768 kHz |
| Output Level | CMOS |
| Package Type | SOIC |
| Width | 7.6 mm |


Have a requirement?
Chat with us