| Brand | Maxim |
| Part Number | DS75S+T&R |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±3°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | Maxim |
| Part Number | DS75S+T&R |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Accuracy | ±3°C |
| Interface Type | Serial-I2C, SMBus |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Resolution | 12 bit |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 8 |
| Sensor Function | Temperature Switch |


Have a requirement?
Chat with us